Ekspert Radzi

Dlaczego właśnie odkurzacz centralny? 

 

System centralnego odkurzania charakteryzuję się przede wszystkim sposobem działania. Odchodzimy od przyjętego standardu, jakim jest zwykły odkurzacz wyposażony w wąż ssący, rurkę, szczotkę oraz korpus, w którym znajdują się silnik oraz zbiornik na śmieci. W tradycyjnych odkurzaczach towarzyszy nam zawsze hałas oraz fakt, że powietrze zasysane, przechodząc przez worek z kurzem lub filtr, wraca poprzez wydmuch do odkurzanego pomieszczenia. Oczywiście, jest to powietrze przefiltrowane, jednak nigdy nie będzie takie w stu procentach. Można zatem założyć, że żaden odkurzacz nie będzie w stanie w stu procentach oczyścić danego pomieszczenia. Dodatkowo każde urządzenie musimy ze sobą nosić, co często, ze względu np. na schody, jest bardzo uciążliwe.
Rozwiązaniem, które w pełni eliminuje ten problem, jest system centralnego odkurzania.

Odkurzacz montowany jest w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Ponieważ jednostka centralna umieszczona jest z dala od części mieszkalnej, włączony odkurzacz nie przeszkadza domownikom w oglądaniu telewizji, nauce czy pracy.
Poprzez zamontowanie jednostki centralnej w odrębnym pomieszczeniu, poza ciszą zyskujemy również dużą większa czystość odkurzanych pomieszczeń. W odkurzaczu centralnym powietrze, oczyszczone przez filtry, wydmuchiwane jest do kanału wentylacyjnego lub poprzez gniazdo wylotowe na zewnątrz budynku. Dzięki temu z odkurzanych pomieszczeń prawie całkowicie pozbywamy się drobnoustrojów, kurzu i roztoczy, co na pewno docenią wszyscy domownicy, a szczególnie osoby ze skłonnościami do alergii.
Dzięki centralnemu systemowi nie musimy już dźwigać odkurzacza i ciągnąć go po wszystkich zakamarkach odkurzanych pomieszczeń. Dzięki Systemowi Centralnego Odkurzania nosimy ze sobą tylko wąż ssący o odpowiedniej długości wraz z rurką teleskopową oraz potrzebną nam w danym miejscu szczotką.

 

Co wchodzi w skład systemu centralnego odkurzania?

W skład systemu centralnego odkurzacza wchodzi wykonanie podtynkowej instalacji, którą realizujemy na etapie przed wylewkami. Tynki na ścianach mogą już być wykonane lecz nie muszą.

Najważniejszym urządzeniem obok instalacji jest jednostka centralna, którą dobieramy według informacji o ilości gniazd oraz długości instalacji. Im bardziej instalacja jest rozległa, tym większej mocy odkurzacz będzie potrzebny, aby zagwarantować odpowiednią siłę ssącą.

Odkurzacz załączamy przede wszystkim sterując wężem. Istnieją dwa sposoby tego załączania po pierwsze jest to wąż z wyłącznikiem w rączce czyli wkładamy wąż do gniazda, a następnie poprzez przycisk na rączce uruchamiamy system. Drugi sposób to wąż bez wyłącznika w rączce. Gdy wąż wkładamy do gniazda, uruchamia się system. Istnieją również węże ssące z potencjometrem, które włączają odkurzacz jednocześnie, sterując siłą jego mocy ssącej.
Do każdego odkurzacza, w komplecie oprócz węża są: zestaw szczotek, rura teleskopowa oraz wieszak na wąż ssący. Można również w naszej siedzibie kupić szczotki dopasowane do potrzeb klienta np. do podłóg twardych, szczotka do zwierząt, szczotka mop.

Końcowym etapem instalacji są gniazda ssące, które posiadają pewną gamę wzorów i kolorów, by zadowolić gust każdego klienta. Należy również pamiętać o gniazdach wylotowych, montowanych na zewnątrz budynku.

Dodatkowym elementem, który można zamontować, jest automatyczna szufelka. Najczęściej montujemy ją w kuchni, w wiatrołapie lub przy kominku. Szufelkę można zamontować zarówno w cokole mebli, jak i bezpośrednio w ścianie. Aby uruchomić system, należy nacisnąć nogą przełącznik na szufelce i zmiotką podprowadzić do zassania zamiecione śmieci np. okruszki, piasek z butów, a bez schylania się i wyciągania węża wszystko zostanie doprowadzone do zbiornika na śmieci.

Dodatkowym ciekawym wyposażeniem jest zwijany wąż VROOM. Umiejscowiony jest w szafce w kuchni, by był zawsze pod ręką, kiedy go potrzebujemy. Urządzenie to doskonale sprawdza się przy codziennym, szybkim sprzątaniu.

Należy pamiętać, że korzystając z centralnego odkurzacza nie wolno okurzać wody ani pyłu, np. budowlanego czy popiołu z kominka. Do okurzania tego typu zabrudzeń należy zastosować separator. Rozróżniamy dwa typy separatorów: do wody i pyłu lub do samego pyłu.

 

Czy opłaca mi się wykonywać taki system w małym domu lub apartamentowcu?

 

Tak! Odkurzacz centralny tak samo doskonale sprawdza się w większych budynkach, jak również w małych domach czy nawet mieszkaniach. Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jeśli klient planuje remont w budynku już wcześniej zamieszkałym, również można taki system wykonać. System ten wykonujemy praktycznie w każdym budynku, czy to w małych mieszkaniach, czy w budynkach typu hotele, pensjonaty.

Ile to kosztuje?

 Koszt wykonania instalacji odkurzacza centralnego jest zależny od wielkości budynku w jakim go montujemy. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 800 do 1200 złotych. Natomiast późniejsze koszty związane z zakupem gniazd, szufelek oraz odkurzacza to kwoty rzędu 1500zł do 3000 zł.

Ciekawostką są nowe modele odkurzaczy centralnych, które posiadają możliwość zasysania wody bez konieczności używania separatora.

 

Niezwykłym tematem są odkurzacze centralne, które są podłączone do naszej instalacji, a także do wody bieżącej oraz kanalizacji. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe, gdyż odkurzacz jest wtedy samoczyszczący. Sam pobiera ilość wody, którą potrzebuje, by móc ją mieszać z wszelkimi odkurzającymi zabrudzeniami i spłukiwać do kanalizacji. Takie urządzenie jest prawie całkowicie bezobsługowe. Są to nieco droższe rozwiązania, jednak warto się zastanowić nad ich zakupem.

 

 



Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych Elkap - Andrzej Kapa
43-382 Bielsko-Biała Cieszyńska 322A
tel. 338113765, tel. kom. 602385339, biuro@elkap.pl

Copyright © 2015 by ELKAP